2001 Winners

2001 Winners - By Category:

Senior Division

Anime

Peter Fay Vash the Stampede Merit
Prasad Cherian Misato Katsoragi Merit
Matthew Walker Clayz Sohryu Asuka Langley Merit
Leo Barron Urd Merit
Kenneth Conley Misato Fujisawa Merit
Kenneth Conley Nene Merit
Leo Barron Urd - In Bathing Suit Bronze
Bilal El-Amin Giant Robo Bronze
Suzanne Lundquist Musette Bronze
Rick Suarez Cyber Ninja Silver
Tony Lamb Guyver (Mega Smasher) Silver
Dave Kinney Berserker Guts Silver

Dinos & Kaiju

Lawrence Tribula Harryhausen Allosaour from "Evolution" Merit
Nancy Laatsch T-Rex Merit
Daniel Keys Velociraptor Merit
Crazy Joe Nejberger Little Bonehead Merit
Crazy Joe Nejberger Frightful Predator Daspuetosaurus  
Crazy Joe Nejberger King of Dinosaurs - Tyrannosaurus Rex Merit
Crazy Joe Nejberger Loving Couple - Lamboexery Merit
Crazy Joe Nejberger Terror of the South - Acrocanthosaurus Merit
Dave Kinney Ambush - Protecting the Nest Merit
Dave Kinney Dragon's Keep Merit
Crazy Joe Nejberger Gotcha! Spinosaurs Bronze
Bob Hickl Protocenceptops Andrewsi Silver

Dioramas

Anthony Aranjo Might Joe Young Merit
Erin Lantz Rabid Otter's Capture of Smoke Jaguar Logistics Tower Merit
Scott Gorrell M.I.A. Merit
Davenport Jason & Argonauts Merit
Mark Yungblut City Battle - Here Kitty, Kitty, Kitty Merit
Mike Reagan Friend? Merit
Dan Thompson Giant Mechanical Scorpion Bronze
Jim James Playdroid Bronze
Thad Rhodes Vampirella Silver
Mike Ferreira Hulls Terminates Silver
Eric S Miller/Mark Hanschke Lara Croft Tomb Raider Silver
Mike Wallace Gozilla in Hudson City Gold
Steve Ferguson Dolphin Mythology Gold

 

Humor & Superdeformed

Mike Starling Invisible Man Takes a Leak Merit
Jim James Klingon Cruiser Merit
Russell Canterbury Nosferatu Merit
Roland Mueller Don Martin's Captain Klutz Merit
Chuck Jeffers Hot Stuff: The Little Devil Merit
Russ Hooten The Next Pepsi Generation Merit
Joe Brown Trojan Fish Merit
Dave Kinney Ray's Room Merit
Edward Bowkley Mementos Bronze
Russell Canterbury Batzilla Bronze
Tom Henson Big Frankie Bronze
Neal DeConte Mr & Mrs Linehan OR Bridezilla & Groomzilla Silver
Matt Clemons Schlitzie in Hell Gold

Sci-Fi, Fantasy & Horror Figures

Don Ference Steve Wang's Gillman Merit
Christopher Dobsch Young Frankenstein Merit
Chris Gaskill Han Solo Stormtrooper Merit
Chris Gaskill Murphy Merit
Richard Gaskill Admiral Kirk Merit
Bill Ebner Silent, But Deadly Merit
Daniel Tarr Predator Merit
Raymond Vandamme Ronin Merit
Drew Grunt Merit
John Creed Werewolf by Moonlight Merit
Bob Hickl Angel Alexia Merit
Scott Jack Lyra Merit
Russell Canterbury Mars Attacks Merit
Alice Turner Making Christmas Merit
Chuck Jeffers Predator (Halcyon) Merit
Rick Suarez The Wolfman Merit
Rich Harmon Ghost of Frankenstein Merit
Pete Fantasia Talos Merit
Pete Fantasia Saucerman Merit
Edward Bagwell Bigfoot Merit
Edward Bagwell nagleworks Frankenstein Merit
Edward Bagwell Rumble in the Jungle Merit
Leo Barron Selene Merit
Leelan Lampkins The Mummy Merit
David Bowles Cyber Ninja Merit
David Bowles Gillman Merit
David Bowles Little Green Men Merit
Edward Holsclaw, II General Ursus - Planet of the Apes Merit
Edward Holsclaw, II King of the Dead Merit
Mike Ferreira Cyclops Merit
Chris Lynch Easy Money, Boba Fett Merit
Neal DeConte Regan Merit
Neal DeConte Rob Zombie Merit
Tony Lamb A Cat Woman Merit
Chris Tuger Ancient Astronant Kachina Doll Merit
Brian Vallery Monster Squad Gillman Merit
Mark Dean Greature w/ Grotts Merit
Lynn Marie Birks Bride 1935 Merit
Crazy Joe Nejberger Aries Merit
Crazy Joe Nejberger Scorpion On My Back Merit
Edward Bagwell Barbwire Merit
Richard Lucca Centaur from the Golden Voyage of Sinbad Merit
Dave Kinney Nina Darkness Merit
Tom Weekley Beauty & Her Champion Merit
Roger White King Kong Merit
Roger White The Decapitator Merit
Brian Everhart Creature from the Black Lagoon Bronze
Don Ference Geometric Bust Collection Bronze
Don Ference The Bride Bronze
Chris Gaskill Cyberdyne Systems Model 101 Bronze
Daniel Tarr Hunter of Darkness Bronze
Anthony Aranjo Vincent Price Bronze
Raymond Vandamme Satyr & Vixen Bronze
Ray Vandamme Anita Cannibal Bronze
Jeff Stringer Smart Guy Bronze
Jeff Stringer Hail Caesar Bronze
John Sowinski Devil with the Blu Dress Bronze
John Sowinski Dr. Jones - Sean Connery Bronze
Mike Wallace Have You Heard the News Bronze
Ross Waddell Cort & Klaatu Bronze
Matt Clemons Dr. Tongue Bronze
Thad Rhodes Bride of Frankenstein Bronze
Pete Fantasia Pallida Mors Bronze
Jason Walker Flea Rider Bronze
Jason Walker Musette Bronze
Trent Wolf Dark Elf Scorreress Bronze
Edward Holsclaw, II Bloodthirster Bronze
Leo Suarez Steve Wang's Gillman Bronze
Bill Mayo Nice "T" Bronze
Brian Vallery Im Ho Tep Bronze
David Adkins Karnstien Bust Bronze
Christina Zerr Lyra Bronze
Edward Bagwell Elvira Bronze
David Guzman Predator Bronze
Richard Lucca the Man Who Laughs Bronze
David Guzman Talos Bronze
Joe Goad Darth Maul Bronze
Don Ference Draw (Dragonheart) Silver
John Sowinski Sidney Saucermen Silver
Mike Wallace Classic Billiken Creature Silver
Mike Wallace Horizon Phantom Silver
Howard Kellogg Mother Superior Silver
Evelio Mora The Bell Ringer Silver
Evelio Mora Count Orlok Silver
Trent Wolf Elven Ranger Silver
Fred DiSanto The Creature from the Black Lagoon Silver
Tony Lamb Face Off Guyver Dark Hero the Movie Silver
Steve Ferguson Darkness Silver
Mark Vantine Mighty Joe Young Silver
Stacey Coogle Goldie Gold
Steve Ferguson Dracula Staff Gold
Steve Ferguson Darkness Staff Gold
Mark Vantine Gigantopithecus Rex Gold
Mark Vantine Doc Savage Gold

Superhero/Supervillain

Mike Nicholson Penquin Merit
Scott Owen Carnage Merit
Steve Ferguson Soul Reaver Merit
Deron Morgan Swamp Thing Merit
Juan Guzman Gambet Merit
Juan Guzman Wolverine Merit
Mark Vantine Lou Ferrigno Hulk Merit
Richard Gaskill 1960's Robin Bronze
Drew Thing Bronze
Steve Ferguson Pitt Happens Bronze
Andy Price Supergirl from Superman the Animated Series Silver
Andy Price Two-Face Silver
Andy Price Super-Soldier Silver
Clif Dopson Batman the War against Slime Silver
Joe Goad Spawn Silver
Randy VanDyke Commando/Schwarzenegger Gold
Clif Dopson Gotham Sunday Morning Gold
Henry Lambracht, Jr. Batgirl Adventures #1 Gold

Vehicles & Mecha

Dan Thompson HMS Wasp Merit
Thomas Clark 1/20 "Snake Eye" Space Armored Fighting Suit, type 2 Merit
Jerry Conner USS Li Mu Bai (Pronounced LEE-MOO-BYE) Merit
Peter Fay AMX-1105 Zaku III Merit
Shane DeBoice Female Power Armour Merit
Shane DeBoice Steam Powered Armour Merit
Douglas DeRienze La Gendora with escort ship Merit
Bob Hickl Eagle 1999 Merit
John Douglass Shiksaa - Class Space - Superiority Fighter Merit
Erin Lantz Gundam Heavyarms Custom Merit
Erin Lantz US Armies of One Merit
Christopher Doll INSS MacArthur Merit
Anthony Wootsan Babylon 5 - sinclair Battle of the line Starfury Merit
Joe Brown WarHawk Merit
Davenport 50's Batmobile Merit
Leelan Lampkins Babylon 5 Shadow Scout Merit
Vince Hoffman Eas Kestrel Class Atmospheric Shuttle Merit
John Funk Dark Planet Mining Shuttle Merit
John Funk Aracnotech Centurian Hunter Killer Tank Merit
Joe Graziano Scratch Built Hover Tank I Merit
Michael Walker Type 15 Shuttlepod Bronze
Michael Walker Icarus Bronze
John Sowinski War of the Worlds Bronze
John Larson Colonial Battlestar Bronze
Erin Lantz Gundam Wing Zero Bronze
Mark Yungblut Battletech Locust Bronze
Vince Hoffmann EAS Lexington Bronze
Vince Hoffmann Super Armored Fighting Suit Bronze
Bill Mayo Maus Bronze
Joe Graziano Scratch Built Hover Tank II Bronze
Mike Starling Klingon Bird of Prey Silver
David Guertin type 15 Shuttle Pod Silver
John Creed 1/20 Gustav - Ambush Pattern Silver
John Sowinski Mello Yello Silver
Eddie Combs Vorlon Silver
Evelio Mora Flying Chamber Pot - Fireball S.G. Silver
Vince Hoffmann X-38 CRV Silver
Jay Aycock USS Enterprise - C Silver
Mark Honschke Earthworm Jim Handgun Silver
Clark Honschke Pit Droid Prototype Silver
Michael Walker Phaser Collection Gold
John Creed Fliege (Flyer) Gold

Teen Division (ages 13-19)

Richard VanSkyke The Beast Merit
Bryan DeConte Ork Barna Boy Merit
Bryan DeConte Santazilla Merit
Ben Mohr Gremlin Merit
Ben Mohr Creature from the Black Lagoon Merit
Sara Tribula Creepshow Window Ghost Bronze
Henry Lambracht III Gally Above the Clouds Bronze
Henry Lambracht III Angry Eva Bronze

Junior Division (ages 12 & under)

Kendall Davis Triceratops Merit
Eddie Holsclaw, III Creature from the Black Lagoon Merit
Jaden Roberts Rex Merit
Kyler Ogden Mystery Machine Merit
Kyler Ogden Mach 5 Merit
Kyler Ogden T-Rex Merit
Kyler Ogden The Mummy Merit
Nick Suarez Wolfman Merit
Ben Emfinger Toy Biz Silver Surfer Bronze
Ben Emfinger Jurrasic Park Spitter Bronze
Lucas Holsclaw Gargoyle Bronze
Kelly Jenks Creature from the Black Lagoon Bust Bronze
Ben Emfinger Alien Silver

2001 Sponsored Awards

Most Amazing Figure
Mike Wallace: 
"Godzilla in Hudson City"
Sponsored by Amazing Figure Modeler

Best Classic Monster
Richard Luccathe: 
"Man Who Laughs"
Sponsored by 
Janus Company

Best Diorama
Eric S. Miller/Mark Hanschke: 
"Lara Croft Tomb Raider"
Sponsored by GEOmetric Design

Best S-F Vehicle
Vince Hoffman: 
"EAS Lexington"
Sponsored by Federation Models

Best Gundam (Senior)
Erin Lantz: 
"Gundam Wing Zero"
Sponsored by 
Bandai

Best Comics Figure
Clif Dopson: 
"Gotham Sunday Morning"
Sponsored by 
Comic Book World

Best Anime Figure
Dave Kinney: 
"Berserker Guts"
Sponsored by 
Hodge Hobbies

Best Paleo-model
Crazy Joe Nejberger: "Gotcha! Spinosaurus"
Sponsored by
The Prehistoric Times

Best Humor /Superdeformed
Matt Clemons: "Schlitzie in Hell"
Sponsored by 
Mad Lab Models

Best Teen Division Model
Ben Mohr: 
"Gremlin"
Sponsored by 
Polar Lights

Best Junior Division Model
Ben Emfinger: 
"Jurassic Park Spitter"
Sponsored by 
Polar Lights

 


 

WF2001 Statistics:

Entries = 396
Awards = 224 
13 Gold
36 Silver
60 Bronze
115 Merit